Úvod Magazín Nejznámější obrazy světa

Nejznámější obrazy světa

Vincent van Gogh - Hvězdná noc

Práce malířů, jako byli Van Gogh, Picasso, Renoir, Monet a mnoho dalších, jsou od svého zrození zdrojem neustálé inspirace, důležitými body v kulturním i historickém vývoji lidstva. Které z nich jsou dnes těmi nejznámějšími, nejreprodukovanějšími, a vy byste je určitě měli znát?

Hvězdná noc, Vincent van Gogh, 1889

Dalším obrazem, jenž patří k nejuznávanějším na světě, je Hvězdná noc Vincenta van Gogha, jež znázorňuje kostelík v městečku Saint-Rémy pod zářícími hvězdami rozsetými po temné obloze hrající mnoha tóny modré. Zajímavostí je, že cypřišový strom nalevo byl do kompozice autorem přidán až později. Od roku 1941 je obraz součástí stálé expozice v Muzeu moderního umění v New Yorku.

Guernica, Pablo Picasso, 1937

Tento obraz patří k jednomu z nejznámějších z ateliéru Pabla Picassa. Picasso jako velký pacifista na něm vyjevuje hrůznost, která dopadá na lidi, především nevinné civilisty, během válečných konfliktů. Chtěl obrazem upoutat pozornost k bombardování města Guernica německými vojsky, jež stála při generálu Frankovi během španělské občanské války, dílo je dnes mnohými považováno za symbol důležitosti zachování míru. Obraz je umístěn v Muzeu Reina Sofía v Madridu.

Archiv, časopis Krásná 2011

Umění a architektura
Veronika Žilková: Pochybovat je základ víry (1. díl) Veronika Žilková: Pochybovat je základ víry (2. díl)