Úvod Magazín Nejznámější obrazy světa

Nejznámější obrazy světa

Práce malířů, jako byli Van Gogh, Picasso, Renoir, Monet a mnoho dalších, jsou od svého zrození zdrojem neustálé inspirace, důležitými body v kulturním i historickém vývoji lidstva.

Které z nich jsou dnes těmi nejznámějšími, nejreprodukovanějšími, a vy byste je určitě měli znát?

Mona Lisa. Leonardo da Vinci, 1503–1519

Asi by nemělo cenu začínat jiným obrazem než tímto. Renesanční Mona Lisa Leonarda da Vinci se svým tajuplným úsměvem je beze sporu nejznámějším obrazem na světě. Na obraze začal Leonardo pracovat v roce 1503 nebo 1504 a dokončil jej krátce před svou smrtí v roce 1519. Údajně představuje Lisu del Giocondo, členku velmi zámožné rodiny z Florencie. V roce 1911 byl obraz z galerie Louvre ukraden tamním zaměstnancem Vincenzem Peruggiou, italským patriotem, který věřil, že Mona Lisa by se měla vrátit zpět do své rodné Itálie. Dva roky Peruggia schovával obraz ve svém bytě a byl dopaden ve chvíli, kdy se obraz snažil prodat ředitelům Galerie Uffizi ve Florencii. Dnes je Mona Lisa zpátky na svém čestném místě v Paříži, kam se na ni ročně přijde podívat šest milionů lidí.

Dívka s perlovou náušnicí, Jan Vermeer, cca 1665

Tento obraz, který mnozí považují za „Monu Lisu z Nizozemí“ je od barokního malíře Jana Vermeera a znázorňuje portrét dívky, nejspíš před její svatbou. Obraz nemá vykreslené pozadí, za dívkou se objevuje pouze tma, která dává o to více vyniknout perlové náušnici, podle které byl obraz pojmenován. O autorovi a jeho práci toho víme velmi málo a ani tento obraz není výjimkou. Není datován ani není jasné, zda vznikl na zakázku, popřípadě na čí. Tracy Chevalier napsala historickou novelu o fiktivních okolnostech, které obrazu daly vzniknout, a podle ní byl v roce 2003 natočen celovečerní film se Scarlett Johansson v hlavní roli. Dnes je obraz umístěn v Mauritshuis Galerii v Hague.

Archiv, časopis Krásná 2011, Fotografie: Wikipedie, Pixabay

Umění a architektura
Červená hříva Patricie Field - začátky Filozofie raného křesťanství