Úvod Magazín Návrat k řemeslu

Návrat k řemeslu

Nakrátko a pro dobrou věc jsem se nedávno vrátila ke svému milovanému řemeslu. V rámci projektu Včasná diagnóza a prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku jsme v Nadaci točili televizní spot, který právě v těchto dnech můžete vídat na obrazovkách České televize. A neskromně musím přiznat, že se nám povedl.

Začalo to výběrovým řízením na vysílací čas osvětové kampaně, kterého jsme se na konci minulého roku v České televizi zúčastnili. Vyplnili jsme potřebné dokumenty, informovali jsme o projektu, přišli jsme s prvním návrhem, jak by spot mohl vypadat. Vyšlo to a čas nám byl přidělen. To znamenalo dát se co nejdříve do práce. Již od začátku jsem myslela na Honzu Hřebejka jako na režiséra a jsem moc ráda, že mou prosbu přijal, stejně jako výborný kameraman Honza Malíř. Sešli jsme se tedy v nadačních prostorech spolu s několika herci a přemýšleli, jak by spot měl vypadat, co by se v něm mělo říkat, jak by měl působit. Díky lidem, kteří se setkání zúčastnili, byly nápady zajímavé, mnohdy zábavné, ale především vždy velmi kreativní a dobré. Eva Holubová, Olda Kaiser, Jirka Lábus – to všechno jsou profesionálové, kteří svému řemeslu velmi dobře rozumí. Tento náš brainstorming nakonec inspiroval Honzu Hřebejka k velmi příjemnému nápadu, jejž Jarda Dušek ještě zdokonalil tím, že navrhl natočit spot černobíle a využít světelných přechodů.

Natáčeli jsme v jednom zajímavém místečku v Praze, v Holešovicích. Původně to byla synagoga, ale již za první republiky přestala sloužit svému původnímu účelu a dnes je z ní příjemná minikavárnička a místo mnoha dotočných a dalších filmových akcí, mimo jiné se odsud také vysílá pořad Na plovárně s Markem Ebenem. Jsem ráda, že jsme natáčeli právě tam, a ne ve studiu, protože to místo mělo velmi silný duch a nepůsobilo chladným dojmem, jako tomu při natáčení často bývá. Snad i proto se všichni, kteří nám pomáhali, a především herci, cítili příjemně a dobře.

První byl na řadě Jirka Bartoška, poté pan Suchý, MUDr. Zavoral (který je v naší radě projektu a je to odborník na tuto nemoc), Olda Kaiser a Jirka Lábus, Marta Kubišová, Eva Holubová. Poslední jsem přišla na řadu já a měla jsem trochu výhodu, protože díky moderní technice jsem mohla nahlédnout, co mí kolegové za celý den natočili, jak to vypadá a jak by to vypadat mělo.

Jestli mám pravdu a jestli je spot povedený, budete muset posoudit vy diváci. Především ale věřím a doufám, že se nám podařilo předat široké veřejnosti poselství, jež je hlavním obsahem spotu – totiž aby se všichni nechali vyšetřit testem na okultní krvácení, aby tak kruté a zákeřné nemoci, jakou rakovina tlustého střeva a konečníku bezesporu je, předcházeli. Pokud máte o spot zájem a neměli jste to štěstí si jej prohlédnout, připravujeme na svých internetových stránkách www.vize.cz jeho zpřístupnění. Již dnes si ho můžete prohlédnout na internetových stránkách České televize nebo přímo na jejích obrazovkách v průběhu vysílání.

Ráda bych také poděkovala všem, kteří nám pomohli. České televizi, hercům, Honzům Hřebejkovi a Malířovi, celému štábu a společnosti Lucky Man Films Davida Ondříčka, která se postarala o technické zajištění spotu.                                                                                                                                                                       Dagmar Havlová

Archiv, časopis Krásná, 2006

Osobnosti a rozhovory
V kuchyni s Julií Child - Brambory Anna ve tvaru koláče Veronika Žilková: Pochybovat je základ víry (1. díl)