Úvod Magazín Najít si cestu ke každému člověku - Ivana Mikušková

Najít si cestu ke každému člověku - Ivana Mikušková

Cestu ke knížkám mi ukázala už v útlém dětství má nejstarší sestra Jana. Často mi předčítala – české pohádky, pověsti i třeba africké povídky. Později na základní škole, někdy okolo šesté třídy, jsem začala pomáhat v žákovské knihovně. Ta práce mě tak nadchla, že při rozhodování, kam jít na střední školu, jsem měla jasno.

Jak jste se dostala ke knihkupeckému řemeslu?

Cestu ke knížkám mi ukázala už v útlém dětství má nejstarší sestra Jana. Často mi předčítala – české pohádky, pověsti i třeba africké povídky. Později na základní škole, někdy okolo šesté třídy, jsem začala pomáhat v žákovské knihovně. Ta práce mě tak nadchla, že při rozhodování, kam jít na střední školu, jsem měla jasno. Po absolvování Střední knihkupecké školy v Luhačovicích jsem sedm let prodávala knihy v Novém Jičíně, pak přišlo stěhování s mou životní láskou do Hranic na Moravě, kde jsem si nejprve plnými doušky užívala čtyři roky svých mateřských povinností, a po mateřské moje cesta ke knížkám pokračovala. A vedla do knihkupectví, kde jsem potkala Andreu Dočkalovou, která byla naladěna na stejné frekvenční vlně. Obě totiž hledáme uspokojení ve své práci a teprve na druhém místě nám jde o finanční odměnu. A tak jsme si založily vlastní Knihkupectví Ezop, které provozujeme už třetím rokem.

Je vaše knihkupectví nějak specializované?

V prvopočátku bylo naší vizí založit speciálku na esoterickou literaturu, ale osud tomu chtěl jinak. Rozšířily jsme sortiment o ekonomickou, odbornou, zahraniční i zábavnou literaturu. Ostatně, tato nabídka je vtělená i do našeho názvu: E – to je esoterika, Z – zábava, O – odborná literatura a P – pro každého něco. K prodeji esoterických knih a karet jsme také postupně přidaly různé přednášky numerologie, ájurvédy, feng-shui, měření aury, tachyonu… Účastníme se také skvělého projektu Rodinné knihkupectví. Dvakrát do roka pořádáme akci Čtení dětem, které se zúčastňují děti školního i předškolního věku a v našem knihkupectví jim vždy připravíme kromě zábavného čtení i spoustu hádanek, kvízů a soutěží.

Nebáli jste se jít do projektu malého soukromého knihkupectví? Těch přece spíše ubývá, z čehož soudím, že na rozdíl od heren a fitness center se v nich miliony vydělat nedají. Navíc vám přibyla internetová konkurence.

V době, kdy vládnou jiná média než kniha, nás samozřejmě spousta lidí odrazovala, ale my jsme byly věrny svému snu a šly pevně za ním. Na internetová knihkupectví se dívám pozitivně, neboť spousta zákazníků se na nás obrací se žádostí o objednání knih, které je zaujaly právě na internetu. Kouzlo klasického knihkupectví spočívá hned v několika výhodách: knihu si v klidu prohlédnete, porovnáte s mnoha jinými, neplatíte žádné poštovné či balné, a především vám ve výběru poradíme. Klasické knihkupectví by mělo být pro čtenáře oázou pro duši a zákazník by měl odcházet pozitivně naladěn.

Diskutujete se čtenáři ráda o knížkách?

Mezi námi a zákazníky, kteří náš obchůdek navštěvují, se vytvořil velmi přátelský vztah. Často hovoříme o různých knihách převážně s duchovním zaměřením. Přednedávnem mi do obchodu vtrhli takoví malí uličníci, jejichž slovník byl dosti neotesaný, a já jsem nevěděla, koho mám dřív hlídat. Tak jsem se s nimi dala do hovoru a každému jsem věnovala malý dárek ve formě kalendáře. To byste nevěřili, jaký obrovský zvrat nastal v jejich chování. A o to tady jde – najít si ke každému člověku cestu. Někdy to bývá dosti složité, ale funguje to.

Sama říkáte, že dnes vládnou jiná média než kniha. Jak vidíte budoucnost knížky? Přežije?

Rozhodně se již několikrát potvrdilo, že kniha jako médium je nezničitelná a ničím nenahraditelná. Takže určitě přežije. Tady bych poprosila rodiče, babičky, dědečky, tetičky a strýce: nenuťte děti do čtení, ale čtěte jim sami. Hlasité předčítání je účinný způsob, jak ukázat dítěti cestu a vychovat z něho potenciálního čtenáře.

Co ve vašem knihkupectví v poslední době „nejvíce letí“?

Již velmi dlouho se u nás v pomyslném žebříčku drží na prvním místě kniha Louise L. Hay Miluj svůj život. Asi proto, že učí pozitivním změnám v našem myšlení a vytváří prostředí, které nás vede k prožití kvalitnějšího a hodnotnějšího života. Velmi oblíbenou je také kniha Roberta Kiyosakiho Bohatý táta, chudý táta, která přináší zasvěcené informace o osobních financích, finančním investování a růstu. Aktuálně je u nás na prvním místě prodejnosti kniha z nakladatelství Pragma autorky Doreen Virtueové, která se jmenuje Léčení čaker. V této knize autorka čtenáře provádí meditacemi a vizualizačními technikami, s jejichž pomocí mohou očistit své čakry a využít své přirozené léčivé a „parapsychologické“ schopnosti.

Podle čeho si vybíráte knihy, které budete prodávat? Prodáváte i něco takříkajíc „z lásky“, byť víte, že to asi nebude velký byznys?

Řídíme se s kolegyní heslem dát každé knize šanci, aby si našla svého čtenáře. Bohužel v době, kdy nakladatelé vydávají tak veliké množství titulů, řídit se touto myšlenkou je čím dál složitější. Knihkupec musí umět lidem naslouchat a poradit. Snažíme se prodávat všechny knihy s láskou, neboť to je to nejdůležitější.

Je nějaká knížka, kterou byste nikdy neprodávala?

Několikrát jsem se přesvědčila, že každá kniha si po čase svého čtenáře najde. I když to nemusí být pro mě to pravé ořechové, spokojenost zákazníka je prvořadá.

Co jste četla naposledy? A co je „váš šálek kávy“ v literatuře?

V současné době dočítám zmiňovanou knihu od Doreen Virtueové Léčení čaker. Jinak mezi mé oblíbence určitě patří brazilský spisovatel Paulo Coelho. Ale také Robert Fulghum a ráda sáhnu i po autorkách, jakými jsou Tamara McKinleyová, Barbara Woodová, Simona Monyová, Martina Formanová… Ten seznam je mnohem delší, samozřejmě.

Jste narozená ve znamení Berana. Poznáváte se v charakteristikách tohoto znamení? A projevuje se to nějak ve vaší práci?

Lidé narození ve znamení Berana a ještě s životním číslem 5 milují změnu a rychle se nadchnou pro nový obrat. Ovšem je pro ně nesmírně důležité, aby si dopřáli dostatek času k rozmyšlení při každém důležitém rozhodování, neboť na sobě samozřejmě důsledky každého svého rozhodnutí pocítí. Byla mi dána do vínku schopnost dobře komunikovat s druhými. Vztahy k druhým mají pro mě velkou důležitost, a proto mě má knihkupecká práce zcela na plňu je a baví. Berani dovedou naslouchat druhým lidem a na každý problém se umějí podívat z praktické stránky.

Děkuji moc za rozhovor.

Já děkuji Krásné za šíření pozitivních myšlenek. A pokud její čtenáře někdy vítr zavane až k nám do Hranic na Moravě, osobně je zvu do našeho knihkupectví.

Archiv, časopis Krásná, 2008

Osobnosti a rozhovory
Jak se tuků zbavit? Kukátko – Střižna