Úvod Magazín Moudrost stromů – Dub

Moudrost stromů – Dub

Dub letní, latinsky Quercus robur, je opadavý, často velmi statný listnatý strom, dorůstající do výšky až 45 metrů. Koruna je široká a vysoká, u solitérních jedinců krásně kulovitě klenutá, s daleko rozložitými větvemi. Kmen je sukovitý, nepravidelný, větve masivní. Kůra je světle šedá nebo hnědošedá, rozdělená v hustou síť brázd a lišt. Listy jsou obvejčité s pěti až sedmi laloky, na líci matně tmavozelené, na rubu světlejší. Kvete v květnu až červnu. Plodem jsou známé vejcovité žaludy, většinou po dvou až třech na delší stopce.

Botanika

Dub letní je rozšířen po celé Evropě, zejména však v nížinách. Je to důležitý evropský lesní strom, je zde též často lesnicky kultivován. Roste na svěžích a vlhkých půdách, snáší větší klimatické extrémy než jeho příbuzný druh dub zimní. Je též významnou parkovou a sadovou dřevinou, pěstuje se v několika kultivarech. Stromy dubu letního dosahují mimořádně vysokého věku, který je na horní hranici životnosti listnatého stromu. Mohou se dožívat až úctyhodných 1000 let, čímž předčí věkovité buky i lípy. Staré stromy pak často ztrácejí typický tvar koruny a dominuje jim výrazný kmen.

Dalším častým druhem je dub zimní, latinsky Quercus petraea. Tento druh má méně vykrojené laloky listů a žaludy jsou přisedlé. Je důležitým lesním stromem nižších horských poloh a pahorkatin. Dává přednost kyprým, středně hlubokým kamenitým nebo jílovitým půdám v klimatických polohách s mírnými zimami. Dub zimní je běžný ve střední a jižní Evropě, kde místy tvoří přirozené lesní porosty. Je též hojně lesnicky kultivován.

Použití

Dubové dřevo patří pro svou hustotu, pevnost a stálost k nejžádanějším domácím dřevům. Je tvrdé a díky vysokému obsahu tříslovin má i velkou odolnost pod vodou. Je poměrně náročné na zpracování, neboť pokácené stromy je třeba před dalším použitím ještě několik let skladovat. Své uplatnění nachází dubové dřevo zejména ve stavebnictví a nábytkářství, při výrobě pražců, sudů, parket nebo dřevěného uhlí. Dubová kůra se v minulosti hojně používala k barvení a vydělávání kůží, z kulovitých útvarů na listech, duběnek, se dříve vyráběl inkoust. Žaludy, které byly ve středověku hlavním krmivem pro chov vepřů, jsou dnes důležitou součástí zimní stravy lesní zvěře. Porovnáním šířek letokruhů s přesně datovanými dřevinami lze dnes datovat i dřeva neznámá.

Léčení

Dubová kůra působí protizánětlivě, užívá se zejména při průjmech a zánětech trávicího ústrojí. Zevně ji lze použít při hemeroidech, otocích, kožních zánětech, dále na slabší popáleniny a omrzliny nebo jako prostředek zmírňující pocení nohou. Kloktání dubové kůry pomáhá při zánětech dutiny ústní nebo hrtanu. V gemmoterapii, léčbě pomocí pupenů, mají výtažky z dubu široké uplatnění. Používají se například na zvýšení plodnosti, při sexuální slabosti mužů, jako drenážní prostředek, při vzniku paradentózy nebo na snížení krevního tlaku, dále pak při detoxikaci organismu, křečových žilách, pálení žáhy nebo žaludečních vředech.

V psychické rovině působí dubová esence především při odstraňování vnitřního tlaku, chronické únavě a při pocitech zarputilosti. Při celkovém vyčerpání mysli a těla pomáhá obnovit naše síly a poté nastavit rozumné hranice našeho snažení. Podporuje v nás vitalitu, flexibilitu a chuť do života.

Energie

Dub je symbolem mužství, vytrvalosti a síly. Je to strom intuice a zároveň je strážcem božského zákona. Projasňuje události, které se nám jeví nepochopitelné nebo nespravedlivé. Osvětluje zákon příčiny a následku. Moudrost, láska a spravedlnost je pro dub absolutní realitou. Odstraňuje polaritu našeho vnímání, kdy prožitky hodnotíme jako dobré a špatné. Ony jimi ve skutečnosti nejsou, takovými je dělá pouze náš rozum. Odmítáním „špatných“ prožitků, umožňujeme jejich další manifestaci a opakovaní, dokud je nepřijmeme.

Dub nás učí získávat zkušenosti v rámci našeho životního plánu, integrovat protiklady a být sám sebou. Odstraňuje strach z nesprávného rozhodnutí, který zpomaluje proces života a tvořivosti. Pomocí dubu se učíme přijímat svůj vlastní osud, neboť za každou obtíží se skrývá i naše šance. Podporuje také harmonii ducha a těla – vyrovnává mentální dominanci nad tělesnou. Je to strom, který nám ukazuje božskou spravedlnost a s přibývající zralostí nás samých i to, že veškerý náš život je naplněním různých forem lásky.

Archiv, časopis Krásná 2008

Pel-mel
Jak naplánovat dítě? Desatero Lva - Filip Renč