Úvod Magazín Móda versus styl

Móda versus styl

Je dobré vědět, co se právě nosí, a inspirovat se módními trendy. Ale určitě to znáte. Někdo může být oblečený od hlavy až k patě v posledních módních výstřelcích, ale výsledný efekt není nic moc.

Naopak určitě všichni máme ve svém okolí ženu, která je vždy elegantní, všechno, co má na sobě, vypadá tak, jak má, a zároveň se zdá, že si s oblečením hlavu moc neláme. Ta žena má prostě styl. Vy ho můžete mít také, stačí vsadit na klasiku a pár ověřených tipů.

Mezi módou a stylem je zkrátka velký rozdíl. Ten, kdo sleduje módní trendy a řídí se jimi, styl mít nemusí, stejně tak může mít styl někdo, kdo se o módu v podstatě nezajímá. Největší úspěch ale vždy měly ženy, které uměly skloubit obojí. Dalo by se říct, že móda je oblečení a jeho vztah k momentu, ve kterém se prezentuje. Styl charakterizuje vás a váš vztah k sobě samotné. Móda je v oblečení, styl se ukrývá v lidech, kteří ho nosí. Móda se neustále v mírných obměnách vrací a závisí na mnoha sociálních aspektech společnosti. Styl je individuálně charakteristický způsob, jakým se prezentujeme, je to kombinace naší osobnosti a sebevyjádření prostřednictvím „věcí“. Když se řekne slovo móda, zřejmě si vybavíte svůj oblíbený butik, obchod, módní časopis, aktuální trend… Zkrátka byznys. Když se řekne styl, zřejmě vás spíš napadnou jména žen, které ho měly: Jackie Kennedy, Coco Chanel…

Ale mít styl nemusí nutně znamenat slabost pro kostýmky a perlové náhrdelníky. Styl má například Cameron Diaz, která ačkoli v soukromí nejraději nosí džíny, kašmírové svetry, bílé košile a šátky a má smysl pro tak zvanou nedbalou eleganci, kousky nenápadných věcí umí zkombinovat tak, že výsledek je přesně takový, jaký má být. Všimněte si, že dnešní generace žen, o kterých se říká, že mají styl – Patricia Field, Sarah Jessica Parker, sestry Olsenovy, Miroslava Duma, u nás například Aňa Geislerová – se módními trendy pouze inspirují. Tyto ženy zkrátka nosí šaty, ale nikdy nedovolí, aby šaty nosily je.

Pokud máte pocit, že jste se s tímto darem nenarodila, nebojte se. Styl je něco, co se dá naučit a získat během let. Dokonalým příkladem je Victoria Beckham. Ještě před pár lety byla spíš drahým věšákem na luxusní šaty. Co bylo „in“, to měla na sobě. A pokud na tom bylo výrazné logo módní značky, aby nenechalo nikoho na pochybách, že jde o módu první kategorie, tím lépe. I když se stala módní ikonou pro miliony žen po celém světě, uznání lidí z módní branže si vysloužila až v posledních třech letech. Teprve ve chvíli, kdy pochopila rozdíl mezi módou a stylem. Dnes navrhuje kolekce šatů, které si vychvaluje samotná Anna Wintour, šéfredaktorka americké módní bible Vogle, a vydala na toto téma knihu.

Nový šatník, staré věci

Ruku na srdce, také se nerada zbavujete věcí? Alespoň jednou za pár let byste ale měla být nemilosrdná a to, co jste neměla víc než dva roky na sobě, byste měla dát na charitu nebo kamarádkám. Výjimkou jsou samozřejmě společenské šaty nebo věci, které nespadají do kolonky běžného nošení.

Nevím už, kdo vyslovil jako první: „Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci“, ale měl pravdu. Do některých věcí se vyplatí investovat, stanou se tak pilířem vašeho šatníku na mnoho let. Jde ovšem o to, rozeznat ty správné kousky. Bavlněné tričko, které má na sobě nápis Dolce Gabanna, mezi ně nepatří. Spíš vsaďte na nenápadnou, skvěle střiženou bílou košili. Určitě si řeknete, že téměř stejnou pořídíte v jiném obchodě za čtyři stovky, ale nepodceňujte ruční výrobu, kvalitní materiál a propracovaný střih.

Základem každého šatníku by měly být dobře střižené kalhoty, lehce splývavé kolem boků s rovnými nohavicemi, perfektně padnoucí džíny v klasické modři, kvalitní nadčasový zimní kabát s jednou řadou knoflíků, černé sako na tři knoflíky, kvalitní boty, kabelka a hodinky, nestárnoucí černé šaty ke kolenům, bílá košile, lehký baloňáček na jaro a podzim a kašmírový svetr. Tyto věci by vám měly posloužit jako základní stavební kámen dokonalé garderoby a vyplatí se vám do nich investovat.

Módní tretky na ozvláštnění, bavlněná trička a tílka, šátky a šály nakupujte kdekoliv, protože vám málokdy zůstanou ve skříni deset let, na rozdíl od padnoucího saka – tomu, když vás přestane bavit, jen přešijete knoflíky. A nezapomínejte, že móda je zábava, proto ji nesmíte brát moc vážně. Styl jste vy.

„Móda se neustále mění. Styl je věčný.“
–⁠
Yves Saint Laurent

„Rozdílem mezi módou a stylem je kvalita.“
–⁠
Giorgio Armani

„Nezapomínejte, že to, co si můžete vzít kamkoliv, není kabelka od Gucciho nebo boty od Diora. Je to svobodná mysl.“
–⁠
Gail Rubin Bereny

Archiv, časopis Krásná 2010

Pel-mel
Neboť snít je umění: Grace Kelly a Rainier III., kníže monacký (1. díl) Neboť snít je umění: Grace Kelly a Rainier III., kníže monacký (2. díl)