Úvod Magazín Kdo je to? Slavní Lvi

Kdo je to? Slavní Lvi

Poznáte slavné Lvy? Pojďte si s námi potrénovat mozkové buňky a zkuste podle popisu poznat osobnosti narozené ve znamení Lva. Jejich jména najdete na konci článku.

1. Americký prozaik, dramatik a esejista. Jeho dílo vychází ze zkušeností, které získal jako nádeník, dobrodruh, dělník, námořník a námezdní literát. Známé jsou jeho knihy o životě na dalekém severu (romány Volání divočiny, Bílý tesák a Zářící den) nebo o životě námořníků (Mořský vlk, Povídky rybářské hlídky). Autobiografické rysy má jeho nejslavnější román Martin Eden. Dožil se pouhých čtyřiceti let a zemřel v roce 1916.

2. Italská filmová herečka, narozená roku 1927. Slavné jsou její role ve filmech Krásky noci, Fanfán Tulipán, Chléb, láska a fantazie, Zvoník u Matky Boží, Dobrý den, paní Cambellová. Od začátku 70. let se zabývá fotografováním. Vydala obrazovou knihu Moje Itálie.

3. Americký politik a státník. Pocházel z milionářské rodiny irského původu. Roku 1946 byl zvolen členem Sněmovny reprezentantů za Demokratickou stranu, šest let nato se stal senátorem a roku 1960 byl zvolen prezidentem USA. Byl prvním římskokatolickým prezidentem a nejmladším prezidentem amerických dějin. 22. 11. 1963 byl při oficiální návštěvě texaského města Dallasu zavražděn.

4. O jeho životě se můžeme dozvědět buď ze soudních spisů v archivu v Liptovském Sv. Mikuláši, nebo z lidových balad a pověstí slovenských, které z něho utvořily národního hrdinu. Zemřel u Liptovského Sv. Mikuláše v roce 1713. Jeho křestní jméno bylo Juro. Zúčastnil se povstání Rákocziho, byl členem zbojnické tlupy Tomka Uherčíka, později jejím náčelníkem. Po dvou letech zbojnického života byl chycen, odsouzen a pověšen. V lidovém podání vystupuje jako národní hrdina, trestající bohaté a podporující chudé, zejména studenty. Jeho hlavní sídlo bylo na Králově Holi. Byl prý nezranitelný, protože měl kouzelný opasek. Zajat byl zradou staré ženy, která prozradila hajdukům kouzlo opasku.

Jack London, Gina Lollobrigida, John Fitzgerald Kennedy, Juro Janošík

Archiv, časopis Krásná 2008

Pel-mel
Za vším hledej ženu Tygrům zvoní hrana - Pruhovaní lidožrouti