Úvod Magazín Kdo je to??

Kdo je to??

Kdo je to? Třeba: Vynikající francouzský sochař, pravý génius moderní plastiky, který byl svého času obviňován, že odléval tvary na živém lidském těle. Narodil se roku 1840 a zemřel roku 1917. Ač nejlepší sochař posledních dvou století ve Francii, byl zprvu soustavně odmítán ze Salonu. Je to...

Kdo je to?

1/ Česká herečka, členka Národního divadla od roku 1888. Spolu s Eduardem Vojanem prosazovala v českém divadelnictví psychologicko-realistické herectví. Představitelka psychologicky složitých postav v Ibsenových hrách (Nora), v dramatech Williama Shakespeara (Ofelie, Rosalinda). K jejím nejslavnějším rolím patří i Markétka ve Faustovi. Ve hře Princezna Pampeliška, kterou napsal její manžel, si zahrála Pampelišku. Zemřela roku 1907.

2/ Poslední egyptská královna, která se dožila pouhých třiceti devíti let a ukončila svůj život dobrovolně, uštknutím jedovatým hadem. Vynikala nejen neobyčejnou krásou, ale i diplomatickým umem, jenž jí pomohl zajistit si vladařskou pozici i proti bratrům, kteří usilovali o její trůn. Dokázala také obratně udržet nezávislost Egypta v době, kdy bylo pod nadvládou Říma již celé Středomoří. Známé jsou její vztahy s Caesarem a Antoniem.

3/ Vynikající francouzský sochař, pravý génius moderní plastiky, který byl svého času obviňován, že odléval tvary na živém lidském těle. Narodil se roku 1840 a zemřel roku 1917. Ač nejlepší sochař posledních dvou století ve Francii, byl zprvu soustavně odmítán ze Salonu. Roku 1886 zhotovil návrh na pomník Viktora Huga pro Pantheon, objednaný u něj vládou. Některá jeho díla jsou umístěna v Národní galerii v Praze. Z jeho četných prací dosáhla největší popularity socha Myslitel a Polibek. Proslavený je také jeho Pomník práce, Měšťané z Callais, Výzva do zbraně, pomník Balzacův a jiné.

4/ Český inženýr, první český pilot. Roku 1911 podnikl let z Pardubic do Prahy na letadle vlastní konstrukce.

5/ Geniální ruský romanopisec, jeden z nejplodnějších spisovatelů své doby, který svým dílem vzbudil po světě takový ohlas, že kritická literatura o něm přesahuje daleko svým rozsahem jeho vlastní tvorbu. V soukromém životě člověk nešťastný, podléhající hráčské vášni. Byl činný i politicky. Dlouhý čas prožil v deportaci na Sibiři. Vyniká hlavně v líčení niterných pochodů a dějů lidí nízkých a ponížených nebo stojících mimo lidskou společnost. Největší jeho romány, přeložené do všech světových jazyků, jsou Bratři Karamazovi, Běsi, Idiot, Chudí lidé a Zločin a trest. Mnoho jeho prací bylo zdramatizováno a zfilmováno. Ve všech státech jsou společnosti po něm nazvané, jež studují jeho dílo. Zemřel roku 1881.

Hana Kvapilová, Kleopatra, Auguste Rodin, Jan Kašpar, Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Zdroje: Hádejte, kdo je kdo, Jos. R. Vilímek, Praha 1934, Malá československá encyklopedie, Academia 1986, Velká všeobecná encyklopedie Diderot 2001

Archiv, časopis Krásná paní

Pel-mel
Chodím městem: Dillí - Jak přežít Dillí Zahradníkův říjen