Úvod Magazín Jak se tuků zbavit?

Jak se tuků zbavit?

Přebytečného tuku se tělo může zbavit v zásadě jen jedním způsobem. Lipidy, což jsou různé typy tuků a látek tukům příbuzných, uložené uvnitř tukové buňky, se (pokud k tomu dostanou příslušný pokyn z centra) musí molekulu po molekule prodrat přes buněčnou stěnu do krevního oběhu.

Přebytečného tuku se tělo může zbavit v zásadě jen jedním způsobem. Lipidy, což jsou různé typy tuků a látek tukům příbuzných, uložené uvnitř tukové buňky, se (pokud k tomu dostanou příslušný pokyn z centra) musí molekulu po molekule prodrat přes buněčnou stěnu do krevního oběhu. Tam se na tukové molekuly navážou specializované bílkoviny, lipoproteiny, které s nimi zamíří buď do jater, anebo (a to je optimální) poslouží jako zdroj energie pro svalové buňky. Jakékoli rozpouštění tuků a odstranění jinou cestou, jak sugestivně slibují reklamy, jsou nesmyslné pohádky, nepočítáme-li ovšem razantní odstranění tukové tkáně chirurgicky metodou liposukce.

Jedinou přirozenou možností je pozvolná setrvalá změna životního stylu, který vede k obnovení rovnováhy mezi příjmem energie a jejím výdejem. Potřeba těla tvořit si tukové buňky a chránit je vznikala postupně, proto stejně trpělivým postupem se musíme snažit přesvědčit tělo, že tolik tuku nepotřebuje a že si jej již nepotřebuje skladovat v neúměrném množství. Ideální je snižování hmotnosti po etapách, tak aby si tělo utvářelo rovnováhu mezi příjmem a výdejem na určitých váhových hladinách.

Záleží ovšem na spoustě dalších okolností. Na ukládání tuku mají vliv dědičné dispozice, velkou roli hraje i věk, u žen i hormonální vlivy a celková kondice. Jsou lidé, kteří mohou konzumovat téměř vše a podle libosti, přesto zůstanou celý život štíhlí. Jejich metabolismus funguje tak, že nemá téměř žádné přebytky a tukové zásoby nevznikají. Jsou ovšem jedinci, kteří s hrozbou obezity zápasí celý život, protože jejich metabolismus je příliš efektivní. Těm bohužel nezbývá nic jiného než se všemi dostupnými prostředky snažit o udržení zmíněné rovnováhy mezi příjmem a výdejem.

V současném životním stylu to znamená rozumně odolávat kulinárním pokušením a snažit se co nejvíce pohybovat. Mnohdy stačí občas nechat auto v garáži a párkrát v týdnu doběhnout ujíždějící autobus, nechat na pokoji tlačítka výtahu a do pátého patra vysupět „po svých“. Spoléhat se na to, že přijdou doby, kdy dojde naplnění známé lidové rčení – „tlustí budou hubení a hubení budou studení“ – by bylo asi krátkozraké, už vzhledem k stávajícím statistikám úmrtnosti.

Archiv, časopis Krásná 2007

Pel-mel
Pomerančovník Najít si cestu ke každému člověku - Ivana Mikušková