Úvod Magazín Ischemie: nemoc ze dvou stran – porucha prokrvení (2. díl)

Ischemie: nemoc ze dvou stran – porucha prokrvení (2. díl)

Léčebné metody pro ischemickou chorobu dolních končetin jsou dostatečně efektivní. Nesmíme ovšem zapomínat, že základem je jako u všech cévních onemocnění primární prevence, tzn., že by se každý měl snažit upravit svou životosprávu tak, aby k onemocnění nemuselo vůbec dojít. Sekundární prevence, když už je nemoc tady, je pak holou nezbytností.

Nedokrevnost dolních končetin je způsobena především zúžením případně až uzávěrem tepen v těchto končetinách. Při onemocnění tepen, tzv. „kornatění tepen“, dochází k ukládání tukových látek, druhotně vápníku ve stěnách tepny, což vede k jejímu postupnému zúžení až uzávěru. Léčba již rozvinutých změn na tepnách je obtížná. Nedaří se ani v mé léčitelské praxi. Mohu pouze odstranit jen nejzávažnější místa poruch tepen. Proto je důležité tomuto onemocnění předcházet.

K rizikovým faktorům, které způsobují onemocnění, patří především vysoká hladina krevních tuků (cholesterolu), vysoký krevní tlak, kouření, pasivní kouření, obezita, stres, nedostatek pohybu, závislost na kofeinu, cukrovka. U diabetiků se často kornatění tepen – ateroskleróza – rozvíjí rychleji, společně s dalšími z ní vyplývajícími potížemi. Je proto nezbytně nutné, aby se řídili dietními pokyny a pomocí léků udržovali stanovenou hladinu cukru v krvi, nekouřili a každý den procvičovali nohy podle pokynů z příručky, kterou mohou získat v diabetické poradně.

Čaj z bylinek usnadňující oběh krve: 25 g řebříčku, 20 g jmelí z topolu, 10 g květu měsíčku, 10 g hlohu, 25 g meduňky. Jednu lžičku na šálek, tři minuty zapařit. Pijte 2x denně šálek nejdéle jeden měsíc, další měsíc čaj nepijte a po měsíční pauze můžete znovu jeden měsíc pokračovat. Můžete také zkusit užívat kapsle Ginkgo biloba.

Onemocnění cév probíhá skrytě a pomalu, v počátcích bezbolestně, o to závažnější jsou škody, které si způsobíme. Kdybychom mohli své cévy vidět, chovali bychom se k nim mnohem rozumněji.

Životní styl
Řepík lékařský Filmový hrdina – zámek Štiřín (1. díl)