Úvod Magazín Ikonické módní doplňky - Louis Vuitton: leopardí šála

Ikonické módní doplňky - Louis Vuitton: leopardí šála

Jednou za čas se v módním světě zrodí něco, co se stane okamžitým hitem sezony. Tento hit vzácně přežije i mnoho desítek let a stane se klasikou nepodléhající času. V minulém čísle jsme se soustředili na nejslavnější kabelky světa, nyní se podíváme na zoubek módním doplňkům a šperkům, které se na výsluní světa módy a stylu hřejí už nějakou dobu.

Louis Vuitton: leopardí šála

Tuto šálu představil dvorní návrhář značky Louis Vuitton Marc Jacobs v roce 2006 jako hold zesnulému návrháři Stephenu Sprousovi. Propojení jmen Marc Jacobs, Louis Vuitton a Stephen Sprouse znamenalo v módním světě revoluci, dnes již přímo legendární, neboť začala zcela nová éra.

Na konci devadesátých let se Marc Jacobs inspiroval Marcelem Duchampem, francouzským umělcem, který kdysi přimaloval Moně Lise slavný knírek. Chtěl vzít něco, co je velmi ikonické, reprezentuje klasiku a mnoholetou tradici, a přidat k tomu něco rebelujícího s prvky punku. V následujících dnech šel Marc na návštěvu k Charlotte Gainsbourg, francouzsko-anglické herečce a zpěvačce a dceři Jane Birkin, která měla v ložnici místo nočního stolku starý lodní kufr Louis Vuitton, který její otec přetřel na černo. Logo monogramu starého více než 160 let však černou barvou prosvítalo a tehdy se zrodil převratný nápad. Marc okamžitě věděl, že namalovat symbolický „knírek“ na tradiční monogram LV může v jeho očích pouze Stephen Sprouse.

Stephen byl návrhář, který se proslavil hlavně v 80. letech svými zářivými barvami a prvky punku skloubenými s klasickou módou. Výsledek jejich první spolupráce byla kolekce graffity v roce 2001, kdy jméno Louis Vuitton bylo tlustým štětcem napsáno ve žluté nebo bílé barvě přes klasický hnědý monogram LV. Zavazadla a kabelky byly popsány pouze pro módní přehlídku, ale ihned po ní se strhl hotový blázinec, všechny butiky byly zahlceny miliony dotazů, kdy budou tašky ke koupi. To odstartovalo éru spolupráce značky Louis Vuitton s japonským návrhářem Takashim Murakamim a Richardem Princem na stejném principu.

Když Stephen Sprouse v roce 2004 zemřel v pouhých 50 letech, o rok a půl později uvedl Marc na trh právě tuto šálu s leopardím vzorem ručně malovaným Stephenem Sprousem na jeho přání. I tahle šála měla být pouze časově limitovanou řadou, avšak v klasickém hnědém provedení se díky velkému zájmu probila do stálé kolekce. Od svého vzniku byla dostupná i v jiných barvách, některé z nich už se dnes neprodávají. Šátek však i nadále patří k bestsellerům značky a nechybí v šatníku většiny slavných žen.

Archiv, časopis Krásná 2012

Pel-mel
Iva Pazderková - za mnohé vděčím své "blbé blondýně" (1. díl) Iva Pazderková - za mnohé vděčím své "blbé blondýně" (2. díl)