Úvod Magazín Dítě Vodnář

Dítě Vodnář

Všichni rodiče si myslí, že jejich dítě je zvláštní – jiné a jedinečné ve srovnání s ostatními dětmi. Ale toto dítě je přímo absurdní. Mnozí rodiče Vodnáře hloubají nad tím, jestli ho mají poslat na venkov, kde nebude strašit sousedy, nebo nenápadně šířit zprávu, že jednou dostane Pulitzerovu cenu.

Dítě Vodnář

Všichni rodiče si myslí, že jejich dítě je zvláštní – jiné a jedinečné ve srovnání s ostatními dětmi. Ale toto dítě je přímo absurdní. Mnozí rodiče Vodnáře hloubají nad tím, jestli ho mají poslat na venkov, kde nebude strašit sousedy, nebo nenápadně šířit zprávu, že jednou dostane Pulitzerovu cenu. Co si z toho máte vybrat? Je to problém. Pulitzerova cena není vyloučena, ale radila bych zkusit nejdřív každé léto venkov a pozorovat ho. Čekat. Třeba vynalezne nový pluh nebo sousedy úplně vyřídí. To záleží na okolnostech. U Vodnářů neplatí žádná pevná pravidla.

Dokud dospělost nezmírní Uranův vliv na mladého Vodnáře a společnost nezformuje jeho konvenčnější postoje, může být silně negativní. Okamžitá reakce na příkaz (nebo dokonce i na příjemný návrh) je často důrazné ne. Ale nechte ho promyslet si to a možná vás překvapí, jak často bude jeho konečná reakce rozumná – odpověď, ke které dospěl on sám jako k správné a přijatelné

Tyto děti rády prokazují službu svým přátelům. Koupíte-li svému potomkovi nové zimní boty, pravděpodobně si je obuje hned příští den a použije je k udusání sněhu, aby mohly sousedovy děti sáňkovat.

Nikdy nebudete vědět, co od nich můžete čekat. Tohle je dítě; které asi nebude chtít sedět doma, když venku prší. Půjde ven hloubit stružku vaší nejlepší stříbrnou lžící, aby voda nespláchla kopec za domem.

Přeskočila jsem kojenecké období, protože tyto děti nikdy nemluvňata nejsou. Narodí se ve středním věku. Nicméně mnohé z nich projdou batolecím věkem a pro toto ošidné období by možná bylo moudré koupit si vodicího psa. Držte si ho, dokud vašemu potomkovi nebude alespoň deset. Mohl by mít totiž potíže projít kolem bloku bez vážných nehod. Protože se vznáší na svém snovém oblaku a hlavu má zahalenou v mlze, může narazit přímo do telegrafního sloupu nebo do poštovní schránky. Svou roztržitostí si nezřídka přivodí vymknuté kotníky, zlomeniny a zlobu učitelů.

Nevyslovené napětí ho může silně znepokojit. Malí Vodnáři mohou téměř vidět do duší ostatních a slyšet myšlenky, které nebyly vyřčeny, což je může rozrušit a zanechat trvalý pocit nespokojenosti. Nechcete-li mít za nějakých třicet let excentrického, roztržitého starého mládence nebo starou pannu s nesplněnými sny, pěstujte v nich klid a harmonii, koncentraci a paměť.

Dávejte pozor, co a jak před nimi říkáte. Narážky zaseté do úrodné půdy dětské mysli mohou pevně zakořenit a v dospělosti se z nich vytvoří nezvratné názory. Přehnaný důraz na čisté ruce či opakované varování: „Nepij z mé sklenice, je špinavá“, mohou vyvolat přehnaný strach, takže dospělý Vodnář pak bude chodit na návštěvy s vlastní sklenicí v kapse. Protože má sklon k různým nehodám, dovedete si představit, co se stane, když si s tou sklenicí náhle sedne. A on dělá téměř všechno náhle.

Archiv, časopis Krásná 2005

Astronomie
Žena Vodnář Václav Cílek