Úvod Magazín Cyklus stoupajícího a klesajícího Měsíce

Cyklus stoupajícího a klesajícího Měsíce

Cyklus stoupajícího a klesajícího Měsíce má význam zejména pro svět rostlin.

Cyklus stoupajícího a klesajícího Měsíce

Při oběhu kolem Země se Měsíc po třinácti a půl dne dostává na obloze o něco výš. Říkáme, že Měsíc stoupá. Stoupající měsíc prochází znamením Střelce, Kozoroha, Vodnáře, Ryb, Berana a Býka, když dosáhne znamení Blíženců, dochází k obratu a Měsíc začne klesat. Dalších třináct a půl dne prochází Měsíc klesající fází ve znamení Blíženců, Raka, Lva, Panny, Vah a Štíra, když dosáhne znamení Střelce, dochází znovu k obratu a Měsíc začne stoupat. Cyklus stoupajícího a klesajícího Měsíce má význam zejména pro svět rostlin.

Stoupající Měsíc

není totéž jako dorůstající Měsíc, ale podobně je ovlivněna nadzemní část rostlin. Míza a šťávy stoupají vzhůru, což podporuje růst rostliny. Toto období je vhodné k zmlazení ovocných dřevin, setí, ale také ke sklizni. To platí zejména u rostlin pěstovaných na listy (zelí, saláty...) a u květin.

Klesající Měsíc

není totéž jako couvající Měsíc, ale podobně se míza hrne do podzemních částí rostliny. Během tohoto období je vhodné rostliny sázet nebo přepichovat. Lépe se ujmou a zakoření.

Přízemí a odzemí

Měsíc se pohybuje po nedokonalé elipse a jeho vzdálenost od Země se mění. Během jednoho oběhu se dostává Zemi nejblíže, je při-zemi a nastává přízemí (perigeum). Naši předkové v tento den nepracovali s půdou ani rostlinami, nezadělávali na chleba, nezpracovávali mléko. Opakem je odzemí (apogeum), Měsíc je od-země čili nejdále od Země.

Archiv, Krásná paní 2013

Astronomie
Desatero Lva - Filip Renč Klára Červenková: profesorka z podhradí (1. díl)