Úvod Magazín Cristóbal Balenciaga

Cristóbal Balenciaga

Značka Balenciaga dnes patří na vrchol světové módy. Je pověstná zejména skvěle
střiženými kalhotovými kostýmy, koženými bundami a dnes už ikonickými kabelkami
z řady Motorcykle. Koneckonců pracovitý Cristóbal Balenciaga, zakladatel dnešního módního domu, začal šít pro zákazníky už ve svých dvanácti letech.

Narodil se roku 1895 ve španělském rybářském přístavu Guetaria. Jeho matka pracovala jako švadlena a malý Cristóbal ji často pozoroval při práci. Krátce po tom, co ve svých dvanácti letech začal pracovat jako pomocný krejčí, stala se jeho zákaznicí the Marchioness de Casa Torres, nejbohatší a nejváženější dáma ve městě. Ta si chlapce natolik oblíbila, že se stala jeho patronkou a poslala ho studovat precizní krejčovství do Madridu.Roku 1919 si ve městě San Sebastian otevřel svůj první butik, a protože se mu velmi dařilo, další pobočky v Madridu a Barceloně na sebe nenechaly dlouho čekat. Jeho modely nosila španělská královská rodina veškerá aristokracie. Po vypuknutí občanské války byl však Balenciaga nucen své obchody zavřít a nakonec se rozhodl přesídlit do Paříže, kde si roku 1937 otevřel salon.Po dvou letech působení v Paříži ho francouzský tisk označil za revolucionáře a o jeho modely byl obrovský zájem. Přesto mu celosvětový úspěch, hodný velkého návrháře, zaručila až kolekce z roku 1951. Jeho originální modely tehdy zcela přetransformovaly módní siluetu, zvýraznily ramena a zrušily zaměření na vosí pas, v té době tak populární. Nový vzhled se brzy stal hitem a světová móda se začala diametrálně měnit a s ní i její měřítka a požadavky. Volné modely dokonalých střihů a čistých tónů dostaly Balenciagu na návrhářský trůn, na jehož vrcholu zůstal ještě velmi dlouho. Vždyť i sukně balonovitých a tulipánových střihů a šaty rozšiřující se pod prsy místo až v pase, které poslední dobou slaví návrat ve velkém stylu, pocházejí právě z jeho dílny. Začal módu a design sám vyučovat a stal se tak mentorem pro budoucí generaci návrhářských es, mezi něž patřil například Oscar de la Renta, Emanuel Ungaro nebo Hubert de Givenchy.Christian Dior o něm jednou prohlásil: „Je tím největším umělcem z nás všech. Jeho perfekcionismus a nároky na každičký šev jsou mi neustálou inspirací.“ Mezi jeho zákaznice patřily ty největší filmové i pěvecké
hvězdy, smetánka i celá evropská aristokracie. Po celou dobu své kariéry byl Cristóbal Balenciaga znám tím, že si jako jeden z mála návrhářů všechny látky sám stříhal a také si, až na nějakou hrubší práci, všechno sám vyměřil a ušil. Svoje butiky zavíral jeden po druhém v roce 1968, kdy se ve svých 74 letech rozhodl jít do důchodu. Zemřel o čtyři roky později ve Valencii.Dnes módní dům Balenciaga vede Nicolas Ghesquiere, který se minimalistickým stylem a precizními střihy snaží jít ve šlépějích svého předchůdce. Značka Balenciaga je dnes vlastnictvím the Gucci Group, která kontroluje několik předních módních značek včetně své největší – Gucci.

Pel-mel
Co Vám nesmí chybět na jaře K pořádné vědě mě přivedla odpovědnost