Úvod Magazín Co mě štve

Co mě štve

...

Létáme sice do vesmíru, objevujeme vzdálené planety a pátráme, co bylo a co bude za 250 milionů let, místo toho abychom se více zaměřili na současnost a pokusili se zamezit tomu, aby skoro 70 procent lidí na této planetě umíralo hladem a žízní.

Svůj rozum a um naopak využijme třeba k záchraně ptáků, kteří v poslední době hynou po desetitisících a padají z nebe za záhadných okolností jako déšť. Zrušme (nebo alespoň omezme) ekologické pasti v podobě přesvětlených mrakodrapů a měst, zrušme jedovatá odkaliště, která si ptáci pletou s vodními hladinami jezer a řek. Stačí, že si vědci v poslední době neumějí vysvětlit podivné chování naší mateřské hvězdy Slunce, která byla miliony let spolehlivou dodavatelkou energie, dárkyní života. Pro technickou civilizaci, která na Zemi vznikla v posledních desetiletích, však Slunce představuje hrozbu a sluneční bouře může civilizaci paralyzovat.

Srovnání DPH na 20 procent nás straší všechny, ale že se mají zdražit i knihy a veškerý tisk, to už je alarmující. Začal velký boj o přežití knih. Odborníci varují, že pokud knihy podraží, projeví se to na vzdělanosti národa. Bude se mnohem méně číst – už teď to není žádná sláva!

V souvislosti s knihami musím napsat, jak moc jsem smutná, že odešel velký spisovatel mého srdce a milovník života Arnošt Lustig. Připravovala jsem se na velký rozhovor s ním, který mi slíbil, chtěla jsem, aby mi toho tolik vysvětlil a objasnil. Podezřívám boha a celý vesmír, že lidstvu bere ty úžasné vyzrálé osobnosti a povolává je do svého VIP nebe, aby si užíval jejich výjimečných talentů a moudrosti, které nám zde na zemi budou chybět. Jsem pyšná, že jsem ho znala a že mám krásné věnování v prvním vydání jeho knihy Démanty noci. Jeho knihy nikdy nedovolí, aby se na něj zapomnělo.

Říká se, že vše má být v životě vyvážené. Proto odmítám rčení, že „dobrá zpráva není žádná zpráva“. Stačí se pozorně zaposlouchat a zjistíme, že dobrých zpráv i lidí je opravdu víc než těch špatných. Proto teď z jiného soudku, než „co mě štve“.

Potěšila mne a dojala akce naší nejkrásnější dívky světa Taťány Kuchařové Krása pomoci, která se snaží pomoci seniorům. Potěšila a dojala mne akce Dárci kostní dřeně. A brečela jsem, když jsem viděla malého chlapce s otřesnou nemocí zvanou „nemoc motýlích křídel“ a bezmoc rodičů, kteří nemají na drahé léky, jež pojišťovna nehradí. Ale ještě víc jsem brečela, když jsem druhý den viděla v TV, že se tohoto případu ujala vláda a domluvila se s pojišťovnou, že pro nemocného chlapce se budou hradit v plné výši všechny léky. A dojalo mne, kolik stovek lidí volalo a mailovalo, že chtějí pomoci všem takto postiženým dětem, kterých je u nás přes dvě stovky!

A nakonec, milí čtenáři, snad nás všechny potěší, že podle čínského zvěrokruhu letos 3. února ve 23 hodin vzal do svých tlapek žezlo nad nastávajícím rokem Králík.

Čínský horoskop má původ v legendě. Buddha uspořádal velkou hostinu, na kterou pozval všechna zvířata, aby zdůraznil jednotu a rovnost všech živých bytostí. První přiběhl agresivní potkan, za ním pracovitý buvol… Mezi posledními se objevili věrný pes a svědomitý vepř. Nakonec se Buddha rozhodl všechna zvířata odměnit. Dar měl být nádherný a měl obdarovaným zaručit nesmrtelnost. Po dlouhém rozmýšlení se rozhodl každému hostu věnovat vládu nad jedním rokem. A Číňané říkají, že každý člověk má v srdci ukryté zvíře roku, ve kterém se narodil.

Čínský kalendář je luno-solární, nikoli sluneční, na který jsme zavedeni v Evropě. Vychází z pohybu Měsíce, který je dynamičtější než pohyb Slunce.

Ale také si všímá pohybu Slunce. Sluneční i luno-solární kalendář má dvanáct dílů. Evropský horoskop svá znamení (Vodnář, Kozoroh, Býk atd.) řadí k měsícům, zatímco čínský horoskop věnuje každému znamení jeden rok. A tak se každé znamení vystřídá jednou za dvanáct let a opakuje se pětkrát – pokaždé v jednom z pěti znamení (dřevo, oheň, země, kov a voda), než se znovu vrátí na začátek. Takže nadcházející Králík v Kovu právě uzavírá svoji unikátní šedesátiletou pouť. Umlčí tak na dvanáct let Tygra, který dle čínského zvěrokruhu vládl minulému roku.

Těšte se!!! Vy Krysy, Buvoli, Tygři, Draci, Hadi, Koně, Ovce, Opice, Kohouti, Psi a Vepři. Králík vás všechny zahltí láskou, štědrostí a klidem.

Krásné jaro Vám přeje Marta Pospíchalová

Archiv, časopis Krásná, 2011

Fejetony
Charlie Chaplin a Oona O’Neil - Poprvé promluvil v roce 1940 Než šla loď ke dnu - co se jedlo na Titaniku - Consommé Olga