Úvod Magazín Co mě štve

Co mě štve

Jistě všichni znáte figurky sedících opiček: jedna nevidí, druhá neslyší a třetí nemluví. Je v tom vyjádřena velká životní filozofie, ale i když to vím, přece jen vidím, slyším a bohužel mluvím, a když nemluvím, tak píšu. Věřte, že bych raději psala o tom, co mě těší a dělá mi radost, ale tato rubrika se jmenuje tak, jak se jmenuje, a já musím velmi vážit, co mě štve ze všeho nejvíc.

Po dlouhé době jsme jeli na chalupu do Krkonoš a já jsem si uvědomila, že kolem dálnice se na polích od Mladé Boleslavi až po Turnov pěstovaly jahody, které jsme si mohli koupit a natrhat přímo z pole, taky brambory, které byly opravdu výborné. Dnes jsou pole až k nedohlednu žluťoučká jako kanárci. Ne že by to nelahodilo našim očím, ale dočetla jsem se, že řepka, ze které se vyrábí příměs do biopaliv a povinně se mísí do benzinu a nafty, je nejen škodlivá pro životní prostředí, ale i pro motorová vozidla, to mě opravdu štve a nemůžu to pochopit. Štve mě, že všichni ti, kteří horují pro placení školného na vysokých školách, vystudovali zdarma, někteří i v cizině za peníze státu… Neměli by zaplatit školné zpětně?!

Štve mě zdražování léků, hlavně pro opravdu vážně nemocné (cukrovka, astma, vysoký krevní tlak).

Štve mě, že musím platit parkovné v místě bydliště, ale nikdo mi místo k parkování nezajistí, a věřte, že už není kde zaparkovat, jen se odtahují auta.

Štve mě, a hlavně děsí ropná katastrofa v USA, která bude mít ještě dlouhá léta nedozírné následky pro celou planetu!

Štve mě, že EU, která nám stále něco doporučuje a přikazuje, přihlíží blahosklonně k tradicím Španělska, kde stále provozují corridu, která neuvěřitelně mučí býky. Podívaná opravdu jen pro silné povahy! Nedávno býk „zvítězil“ v aréně nad toreadorem a já mu velmi fandila. Ale stejně skončil na jatkách, která pro něho byla určitě vysvobozením. Že bychom taky oprášili některé inkvizitorské a nelidské tradice, kde se třeba vystavovalo na pranýř nebo mučilo a upalovalo či stahovalo z kůže? Ne pro vinu, ale z kratochvíle mocných.

Štve mě, že se stále nedaří ochráncům přírody, a hlavně zvířat zabránit masakrování nejen býků, ale i tuleňů, velryb a dalších nádherných zvířat, která jsou před vyhynutím. Dokud budou určité „celebrity“ nosit kožichy z chráněných zvířat, kabelky z krokodýlů a hadů a dokud si ti nejbohatší budou obkládat své jídelní kouty tím nejdražším dřívím ze staletých vzácných stromů z deštných pralesů, myslím, že se nám naše planeta „odvděčí“. Stačí výbuch jedné sopky a viděli jste ten humbuk.

Štve mě, že u nás je zvíře před zákonem stále jen věc! Moc mě štve a bolí mě srdce, že odešel do muzikantského nebe talentovaný a charismatický zpěvák Petr Muk, jen jeho jedinečný hlas zůstává… Pár dnů před smrtí v posledním rozhovoru řekl osudné: „Co bude, až se zaklapne víko do rakve.“

Na to, milí čtenáři, nezapomínejme. Měli bychom si být vědomi toho, že jsme se všemi mnohem staršími živými tvory lapeni vesmírem na jedné z miliard planet a jsme zcela závislí na jejích nástrahách i laskavosti. Proto na sebe buďme sice přísní, ale spravedliví a hlavně se mějme rádi.

Život je krásný, ale není, bohužel, nekonečný.

Fejetony
Zrcadlo ty kouzelné! Perličky na dně