Úvod Magazín Ikonické módní doplňky - Burberry: baloňák

Ikonické módní doplňky - Burberry: baloňák

Jednou za čas se v módním světě zrodí něco, co se stane okamžitým hitem sezony. Tento hit vzácně přežije i mnoho desítek let a stane se klasikou nepodléhající času. V minulém čísle jsme se soustředili na nejslavnější kabelky světa, nyní se podíváme na zoubek módním doplňkům a šperkům, které se na výsluní světa módy a stylu hřejí už nějakou dobu.

Burberry: baloňák

Světle béžový baloňák patří ke klasice a každý podzim i jaro je k vidění ve všech obchodech jakékoli cenové kategorie. A za to vděčíme anglické značce Burberry, která kabátek představila jako první. Ten, jenž inspiruje všechny ostatní, patří ke klasice stejně jako béžovo-černá kostka, která je synonymem značky.

Tento nejslavnější baloňák se zrodil, když byl Thomas Burberry v roce 1914 požádán válečným úřadem, aby upravil kabát vojenských oficírů, tak aby se dal nosit ve všech ročních obdobích, a aby mu ubral něco na váze.

Po skončení války si mnoho poručíků svůj kabát nechalo, ať už z tíživých finančních podmínek, které tehdy v Británii po válce nastaly, nebo jako znak skutečnosti, že bojovali za svou vlast. Zájem se rychle šířil i mezi civilisty a kabát se stal módním trendem.

Materiál gabardine, vytvořený z vlny chemicky upravené tak, aby byla nepromokavá a odolná vůči dešti, a přitom lehká a hřejivá, speciálně navrhl sám Thomas Burberry.

V angličtině se tento baloňák a všechny ostatní jeho typu jmenují Trench Coat: trench = zákop, coat = kabát, tak získal i svůj počeštěný název trenčkot. Mnoho prvků kabátu přetrvává dodnes.

Knoflíky jsou ve dvou řadách, na ramenou je přehrnuta látka, pod kterou se vkládala zbraň, a pásek má stále přezku ve tvaru písmene D, do jejíž větší verze se připínal řetěz s granáty. Již velmi slavný kabát povýšila na nesmrtelný Audrey Hepburn v roce 1961, když v něm v dešti hledala svou kočku ve filmu Snídaně u Tiffanyho a následně v něm uprostřed bouřky natočila jednu z nejromantičtějších líbacích scén.

Archiv, časopis Krásná 2012

Pel-mel
Hvězdy na noční obloze Jiří Štěpnička - Maminka je stále se mnou (1. díl)