Úvod Magazín Bolest zubů v srdci

Bolest zubů v srdci

Bolest! Každý z nás ji zná. Ale já teď nechci mluvit o fyzické bolesti. Chci mluvit o té horší, o té, kterou někdy nosíme v srdci, a ta je opravdu hodně zlá.

 

Jeden slavný ruský spisovatel (myslím, že to byl Gorkij) řekl: „Láska je bolest zubů v srdci.“ Mně se to přirovnání vždycky líbilo. I s tím, že nejen láska, ale i bolesti nejrůznějšího druhu jsou bolesti zubů v srdci. Asi nejhroznější je bolest, když ztratíme někoho blízkého. To si musíme bohužel protrpět sami, odtruchlit, sami odžít. Tady nepomůže nic než čas, a jak se říká, čas je nejlepší lékař. Pak jsou to bolesti ze zrady, zklamané lásky, z nejrůznějších citových zklamání. Sama za sebe můžu říct, že moje bolest zubů v srdci trvá vždycky velmi dlouho. Ale za to si asi můžu sama, že se v tom dlouho „babrám“, místo abych starosti od sebe co nejdřív odstřihla. Takže, babo, raď!

Myslím si, že v každé situaci by člověk měl požádat své nejbližší, své kamarády, přátele, aby byli po ruce, až to bude potřebovat. Je totiž velice dobré někomu se vypovídat, někomu hodně blízkému, trochu to ze sebe setřást. A konečně proto vlastně kamarádi jsou. To, že se s někým podělím o svoje trápení, že se z něj vypovídám, hodně pomůže, aspoň si to myslím. Protože najednou, když trápení pojmenujete, zjistíte, že nejenom vy máte v srdci bolest. A že možná jsou i jiní, kteří mají trápení daleko větší. Že v tom zkrátka nejste sami. A ještě doporučuji – z vlastní zkušenosti – „nebabrat“ se v tom a říct si, že život jde vždycky nahoru a dolů, že zase vysvitne sluníčko a bude dobře. Ale hlavně: nejsem jediná na světě, která má trápení. Bolest zubů v srdci je opravdu zlá věc. Ale vždycky – dřív nebo později – přejde, i když hned nevíte, že to tak je; máte pocit, že bude trvat až do smrti. Nebude.

Přeji vám k tomu hodně síly, hodně důvěry a hodně lásky. Život zase není tak dlouhý a každé trápení ho vlastně zkracuje. Tak se snažte trápit co nejmíň!

To vám přeje vaše Kamila Moučková

Archiv, časopis Krásná

Fejetony
Katarína Smetanová Kamarádství mezi mužem a ženou