Úvod Magazín Blanka Matragi: žena mnoha talentů

Blanka Matragi: žena mnoha talentů

Známe ji jako návrhářku, která pronikla k princeznám Perského zálivu a tvoří pro ně luxusní, drahocenné, nezapomenutelné róby. Tím ale její profesní život nekončí: kromě nádherných šatů a doplňků k nim navrhuje i  šperky, lustry, porcelán, koupelnové předložky a  koberce, skleněné i smaltované objekty a sochy, píše bestsellery a občas si odskočí k nábytku…

A jak to dopadne, když se tahle nesmírně vynalézavá, pracovitá a tvůrčí bytost plná nápadů zaměří na slavnostní atmosféru Vánoc? Pokud je tráví v Libanonu, který se stal jejím druhým domovem a se kterým má spojenou svou tvorbu, přátelské vazby, postavení, majetek, pak respektuje místní zvyklosti a účastní se velkých oslav v širokém okruhu přátel, kdy se stoly doslova prohýbají pod obrovským množstvím úžasného jídla, přičemž tou hlavní specialitou večera je nadívaný krocan.

A nebyla by to ona, kdyby ustrnula v zajetých kolejích. V posledních letech je čím dál více přitahována Prahou. Má zde v Obecním domě stálou výstavu, dlouhodobou retrospektivní expozici své více než třicetileté tvorby. Zavedla tady předvánoční tradici: uprostřed svých modelů, v jejich oslnivé blízkosti, v záři jejich blyštivé fantazie pořádá setkání přátel u punče a pečených kaštanů. Sama Blanka je pak hlavním středem pozornosti, když všechny přítomné baví svými neuvěřitelnými historkami, které sype z rukávu stejně rychle jako skici nových šatů.

Pokud si kladete otázku, zda si návrhářka i v soukromí užívá své nákladné róby, vězte, že tomu tak není. Daleko raději sáhne po některém z kousků z vlastní kolekce Ready-to-Wear podtrhujícím a neomezujícím její výbušnost a strhující temperament.

Na Štědrý den pak odjíždí ke své mamince a sestrám na Vysočinu, do rodné Světlé nad Sázavou. Tam se naplno projeví její nespoutanost, když s vlající dlouhatánskou ohnivou hřívou a rozzářenýma očima v letu navštíví všechna svá odpradávna oblíbená místa, zabruslí si s manželem Makramem na místním rybníku, oslní ladnými piruetami a možná i dvojitým rittbergrem (protože všechno, co dělá, dělá perfektně), zaskotačí si s neteřemi jako se sobě rovnými a postaví kreativního obdivuhodného sněhuláka, jakého svět ještě neviděl a neuvidí.

Archiv, časopis Krásná 2012

Osobnosti a rozhovory
Vegetariánství a hubnutí - Slavní vegetariáni Zříceniny - Trosky