Úvod Magazín Bez lásky je život chudší aneb Sto sonetů Pabla Nerudy (2. díl)

Bez lásky je život chudší aneb Sto sonetů Pabla Nerudy (2. díl)

Neruda psal v mnoha básnických stylech od eroticky nabitých milostných básní, surrealistických básní, historických eposů až po politické manifesty.

Je to paradox. Pablo Neruda (vl. jm.Neftalí Ricardo Reyes Basoalto), nositel Nobelovy ceny za literaturu (1971) a jeden z největších amerických básníků, byl od roku 1945 až do své smrti (1973 – bylo mu 69 let) členem Komunistické strany Chile. Za toto členství byl u nás odměněn tím, že českému čtenáři byly nabízeny (až na výjimky) pouze překlady jeho „politických“ veršů, které nikdo nečetl. Po převratu v roce 1989 byl ze stejných důvodů prakticky nezmiňován a rozhodně nevydáván. Přitom ve Spojených státech v každém knihkupectví v oddělení poezie je Nerudy „jako nastláno“, protože tam je důležité, že to byl Američan (byť z jihu, z Chile) a skvělý básník. Nic víc.

Proč Neruda (úryvek z memoárů Pabla Nerudy)

Když mi bylo čtrnáct let, otec vytrvale pronásledoval moji literární činnost. Nechtěl připustit, aby měl ze syna básníka. K tomu, abych skryl své první publikované verše, hledal jsem příjmení, které by ho svedlo z cesty. V jednom časopise jsem našel toto české jméno, a ani jsem netušil, že jde o velkého spisovatele, uctívaného veškerým lidem, autora balad a překrásných romancí, jemuž postavili pomník na Malé Straně v Praze. Když jsem po mnoha letech přijel do Československa, položil jsem k nohám jeho vousaté sochy květ.

Neruda vlastnil tři domy v Chile; dnes jsou všechny otevřeny jako veřejná muzea: La Chascona v Santiagu, La Sebastiana ve Valparaísu a Casa de Isla Negra ve vesnici Isla Negra, kde jsou oba, on i Matilda Urrutiová, pohřbeni.

Básně Pabla Nerudy měly velký vliv na hudbu frontmana Johnyho Rzeznika a jeho rockovou kapelu Goo Goo Dolls. Rzeznik se inspiroval Nerudovou básní The Beggars (Žebráci) k napsání alba Gutterflower.

Neruda psal vždy zeleným inkoustem, protože to je barva naděje.

V seriálu Simpsonovi je Neruda zmíněn v epizodě Bart prodává duši v 7. sérii (Líza: „Hmm. Ve spisech Pabla Nerudy stojí, že smích je jazykem ducha.“ Bart: „Já vím dobře, co napsal Pablo Neruda.“)

Pablo Neruda je zmíněn v seriálu How I Met Your Mother (Jak jsem poznal vaši matku) v epizodě The Naked Man (Naháč) a v epizodě The Three Days Rule (Třídenní pravidlo)

Jihoafrický muzikant Johnny Clegg hodně čerpal z Nerudovy rané tvorby se skupinou Juluka.

Řecký skladatel Mikis Theodorakis zhudebnil slavný Veliký zpěv (jedna z Nerudových nejslavnějších básní), když byl vyhnán z vlasti řeckou diktaturou (1967–1974).

Archiv, časopis Krásná 2011

Osobnosti a rozhovory
Bez lásky je život chudší aneb Sto sonetů Pabla Nerudy (1. díl) Karel Laštovka - Zuzana Vášová-Princová, herečka